Jaskinia Zegar - Dworek Jurajski noclegi jura Kolonie Zielone Szkoły Zimowiska

Idź do spisu treści

Menu główne

Jaskinia Zegar


Najstarsze ślady zamieszkania jaskini pochodzą co najmniej z paleolitu sprzed ok. 50-60 tys. lat ( wyroby kamienne, kości i kły niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny, renifera). Odnaleziono również ślady człowieka neolitycznego (fragmenty naczyń glinianych i wyrobów krzemiennych), ludności kultury przeworskiej (III-IV w.) oraz z czasow średniowiecza. Z jaskinią tą związane jest podanie ludowe, jakoby w wigilie nocy świętojańskiej i Bożego Narodzenia jakiś zegar wydzwania w niej godziny. Dzieki temu podaniu jaskinia i skały, w których się znajduje zyskały nazwę Skał Zegarowych. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy otwory rozrzucone w skałach na długości 25m.


OPIS JASKINI: Do wnetrza prowadza trzy otwory (skrajne w odleglosci 25 metrow od siebie). Glowny korytarz - zachodni doprowadza do obszrnej komory o dlugosci 20 metrow. W jej wstepnej czesci widac obnizenie powstale po wybraniu namuliska. Z tego miejsca na wschod prowadzi do drugiego skrajnego otworu niski korytrz miejscami przechodzacy w niewielkie salki. Do korytarza tego w srodkowej czesci doprowadza przez zaciski korytarz od trzeciego otworu, bardzo ciasny i krety. Zaczyna sie on oknem (Drzwiczki do Pieca) w obszernym schronisku lezacym miedzy zewnetrznymi otworami.
Jaskinia jest niemal pozbawiona naciekow, uwage zwraca jedynie kaskada mleka wapiennego na polnocnej scianie komory. namulisko gliniaste, miejscami wystepuje gruz. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego
Pogoda