+48 (32) 644 74 34 | 508 759 320 dworekjurajski@gmail.com

Atrakcje

Oferta

Ośrodek dysponuje boiskiem sportowym i placem zabaw dla dzieci. Teren jest ogrodzony, co zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom i ich pojazdom. Ośrodek posiada 55 miejsc w pokojach z łazienkami, salę telewizyjną, sale do prowadzenia zajęć warsztatowych. W pokojach są ekologiczne sosnowe meble, jest czysto i przytulnie. Na parterze mieści się obszerna, słoneczna jadalnia, gdzie podawane są domowe posiłki. Na życzenie gości kuchnia przygotowuje posiłki tradycyjne i wegetariańskie.

Dodatkowo:

  • boisko do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej
  • tenis stołowy
  • piłkarzyki
  • internet Wi-Fi
  • bezpłatny parking (ogrodzony teren i pilnowany przez 2 psy)
  • zadaszone miejsce na ognisko i grilla
  • plac zabaw dla dzieci
  • sala do zajęć warsztatowych
  • dostępna kuchnia

Zakwaterowanie dla:

  • zimowiska
  • wycieczki szkolne
  • kolonie dla dzieci i młodzieży
  • „zielone szkoły”
  • wypoczynkowe wyjazdy rodzinne
  • wyjazdy integracyjne dla dorosłych i dla młodzieży
  • turnusy socjoterapeutyczne
  • imprezy sportowe
  • wycieczki krajoznawcze – piesze i rowerowe
  • ogniska, pikniki, grillowanie
    (polecamy regionalną potrawę „duszaki” – ziemniaki zapiekane z kapustą i wędzonym boczkiem)
  • Sylwester, zabawy karnawałowe

Atrakcje

Zapraszamy do Domaniewic miejscowości położonej w niezwykłej i mało jeszcze znanej krainie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w powiecie olkuskim. Domaniewice leżą na trasie turystycznej wiodącej Szlakiem Orlich Gniazd i Szlakiem Warowni Jurajskich. W pobliżu znajduje się Ojcowski Park Narodowy, Pustynia Błędowska oraz liczne jaskinie. Okolice zachęcają do wspinaczek skałkowych i wycieczek rowerowych Jurajskim Szlakiem Rowerowym.

Polecamy piesze wędrówki malowniczym Szlakiem Jaskiniowców na trasie którego znajdują się jaskinie, groty, skałki wspinaczkowe, oraz punkty widokowe. Niepowtarzalny krajobraz starego lasu zachwyca o każdej porze roku i na długo pozostaje w pamięci.

Dworek Jurajski położony jest na terenie starego parku. Rosną tu wiekowe drzewa, mieszkają bażanty, pustułki i mnóstwo innych ptaków. Gośćmi parku bywają sarny. Lasy obfitują w grzyby.

Ośrodek jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Jury i poznawania wielu atrakcji turystycznych regionu. W najbliżej odległości znajdują się najważniejsze szlaki Jury.

Szlak Orlich Gniazd 2 km to trasa turystyczna długości 169 km biegnąca z Krakowa do Częstochowy, jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje ruiny zamków Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów i Olsztyn.
Zamki usytuowane na szczytach wapiennych wzgórz powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370), jako część systemu obronnego szlaków handlowych z Krakowa do Wielkopolski.

Szlak Warowni Jurajskich 2km – szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na którego trasie leżą te XIV-wieczne strażnice obronne, których zasięgiem nie objął Szlak Orlich Gniazd. Oba szlaki kilkakrotnie się krzyżują. Szlak prowadzi przez ruiny strażnic (Suliszowice, Przewodziszowice, Łutowiec, Ryczów), zamków (Ostrężnik, Morsko, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała, Ojców), obok klasztoru w Grodzisku, przez Ojcowski Park Narodowy i rezerwaty (Ostrężnik, Góra Zborów, Smoleń).

Szlak Jaskiniowców- Dolina Wodącej 1 km – leżący na pograniczu Strzegowej, Domaniewic i Smolenia. Oznaczony kolorem zielonym szlak stanowi atrakcyjne uzupełnienie walorów widokowych i obiektów turystycznych dla przebiegających w pobliżu szlaków Orlich Gniazd (czerwonego) oraz Warowni Jurajskich (niebieskiego). Nowo oznaczony szlak rozpoczyna się przy przysiółku Podlesie. Zmotoryzowani turyści mogą pozostawić samochód na znajdującym się w pobliżu parkingu. Dziesięciokilometrowa trasa Szlaku Jaskiniowców zaprowadzi turystów w najpiękniejsze zakątki tego terenu i ukaże niezwykle malownicze pejzaże jurajskie.

Dziesięciokilometrowy szlak zaprowadzi turystów w najpiękniejsze i mało znane zakątki obszaru Doliny Wodącej. Turyści będą mogli z bliska obejrzeć Skały Zegarowe z jaskinią Zegar i Jasną, a z wierzochołka najwyższej ze skał (ok. 486 m.n.p.m.) podziwiać niezapomniane widoki. Równie piękne pejzaże wędrowcy napotkają wśród polnych duktów prowadzących do Kyciowej Skały oraz Jamy z jaskinią Jasną Strzegowską. Warto zatrzymać się przy tzw. żywym źródle (źródło Tarnówki), w którym do naszych czasów przetrwał wypławek alpejski.

Jaskinia Biśnik jest najstarszym stanowiskiem jaskiniowym neandertalczyka w Polsce. W niej archeolodzy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. Krzysztofa Cyrka natrafili na ślady bytności istot przed neandertalskich mogących pochodzić sprzed 500-400 tysiecy lat. Godne uwagi jest także Grodzisko Pańskie, na którym w XVII w. działa fałszywa mennica oraz jaskinia Jasna Strzegowska, gdzie odkryto ślady osady, w której wytwarzano na skale „przemysłową” siekierki kamienne. Wędrówka szlakiem zajmuje około czterech godzin.

Pustynia Błędowska

Atrakcje Szlaku Jaskiniowców

 

Skały Zegarowe – Ściany Skał Zegarowych mają około 25-30 metrów wysokości. Z wierzchołków rozpościera się ładny widok na panoramę Doliny Wodącej. Stoki porastają: wiąz górski, lipa szerokolistna, leszczyna i jawor. W poszyciu można spotkać paproć języcznik zwyczajny, paprotkę zwyczajną i kopytnika zwyczajnego. Skały Zegarowe stanowią pomnik przyrody.
Potężne ściany skalne cieszą się dużą popularnością wśród miłośników turystyki wspinaczkowej.

Jaskinia Zegar – Najstarsze ślady zamieszkania jaskini pochodzą co najmniej z paleolitu sprzed ok. 50-60 tys. lat ( wyroby kamienne, kości i kły niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny, renifera). Odnaleziono również ślady człowieka neolitycznego (fragmenty naczyń glinianych i wyrobów krzemiennych), ludności kultury przeworskiej (III-IV w.) oraz z czasów średniowiecza. Z jaskinią tą związane jest podanie ludowe, jakoby w wigilie nocy świętojańskiej i Bożego Narodzenia jakiś zegar wydzwania w niej godziny. Dzięki temu podaniu jaskinia i skały, w których się znajduje zyskały nazwę Skał Zegarowych. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy otwory rozrzucone w skałach na długości 25m.

OPIS JASKINI: Do wnętrza prowadza trzy otwory (skrajne w odległości 25 metrów od siebie). Clowny korytarz – zachodni doprowadza do obszernej komory o długości 20 metrów. W jej wstępnej części widać obniżenie powstałe po wybraniu namuliska. Z tego miejsca na wschód prowadzi do drugiego skrajnego otworu niski korytarz miejscami przechodzący w niewielkie salki. Do korytarza tego w środkowej części doprowadza przez zaciski korytarz od trzeciego otworu, bardzo ciasny i krety. Zaczyna się on oknem (Drzwiczki do Pieca) w obszernym schronisku lezącym miedzy zewnętrznymi otworami.

Jaskinia jest niemal pozbawiona nacieków, uwagę zwraca jedynie kaskada mleka wapiennego na północnej ścianie komory. namulisko gliniaste, miejscami występuje gruz.

Jaskinia Jasna – Jaskinia Jasna jest szeroką przelotową pieczarą o długości 42 m. rozdzielona wewnątrz grubym słupem skalnym. Jak sama nazwa wskazuje, jest jasna z uwagi na obszerne otwory wejściowe i okno skalne, przez które bez przeszkód wpada światło dzienne. Jaskinię zamieszkiwała ludność kultury oryniackiej około 40-10 tysięcy lat temu (górny paleolit).

Kyciowa Skała – Kyciowa Skała jest jednym z nielicznych niezalesionych ostańców na obszarze Doliny Wodącej. Uroku tej skale dodaje niezwykły kształt przypominający słonia. Z wierzchołka roztacza się ładny widok na sąsiednie pola i wzgórza oraz wieś Strzegowę.

Jaskinia Jasna Strzegowska – Jaskinia Jasna Strzegowska znana i zwiedzana jest od dawna. Przed laty, podczas badań archeologicznych natrafiono na znaleziska z górnego paleolitu (30 tys. lat p.n.e.) zaliczane do kultury oryniackiej. W najstarszym namulisku znaleziono szczątki m.in. niedźwiedzia jaskiniowego. W latach 1992-1994 archeolodzy prowadzący badania odkryli na szczycie skały pozostałości osady z pracowniami krzemieniarskimi produkującymi na skalę przemysłową siekierki krzemienne. Całość komnaty jest jasna i w większej części dość obszerna. W stropie znajduje się kilka okien skalnych. Nieco dalej tunel prowadzi do drugiej części jaskini zwanej Lisimi Jamami. Jest to niewielki tunelik z ciasnymi odgałęzieniami.

Źródło Tarnówki – Tarnówka (Sączenica) jest dopływem Białej Przemszy. Wywierzysko wypływające w Czarnym Lesie ( w Domaniewicach) zwane jest „wiecznym źródłem” w którym do naszych czasów przetrwał reliktowy wypławek alpejski. Osiąga on 16 mm długości i wyglądem przypomina ciemno zabarwioną, małą pijawkę. jest to gatunek zimnolubny, zamieszkujący kamieniste dno wód szybko płynących. Jest reliktem epoki lodowcowej. Obecnie korzystne dla siebie warunki znajduje zazwyczaj w strumieniach górskich, powyżej 1000m n.p.m. Spotkać go można także w źródłach na terenach wyżynnych i nizinnych, w których temperatura osiąga maksymalnie 7-8oC.

Skała Baśnik (Na Baśniku) – Jaskinia Biśnik w Strzegowej jest najstarszą kolebką przodków człowieka na ziemiach polskich. Udokumentowały to kilkuletnie badania prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Cyrka. W najgłębiej eksplorowanym namulisku jaskini archeolodzy natrafili na liczne narzędzia kamienne, które według wstępnej, ale bardzo wiarygodnej oceny naukowców mogą pochodzić sprzed ok. 500-400 tys. lat. Narzędzia te byłyby tym samym dziełem homoerektusa, co jest niemałą sensacją w skali kraju, a nawet Europy. Stanowisko to jest również wyjątkowe ze względu na ślady osiemnastokrotnego zasiedlania jaskini przez grupy neandertalczyków i formy starsze. Choć, dotychczas nie natrafiono na szczątki żadnego z jaskiniowców zamieszkujących jaskinie, odkryto tu liczne kości zwierząt, na które polowali oraz krzemienne, kościane i rogowe narzędzia, którymi się posługiwali. Prawdziwą rewelacją ostatnich lat było odkrycie przed wejściem do jaskini resztek wzniesionej około 80 tys. lat temu konstrukcji mieszkalnej przypominającej wiatrochron.

Grodzisko Pańskie – Na Grodzisku Pańskim odkryto relikty wielowarstwowego grodu. Na podstawie znalezisk ustalono, że mieszkańcy grodu zajmowali się rogownictwem, kowalstwem, metalurgią i szeregiem innych przydomowych rzemiosł. W trakcie badań archeologicznych odsłonięto fragmenty pieców, palenisk i zabudowy. Wydobyto też wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak: noże, sierpy, klucze, okucie pochwy miecza, ostrogi, groty strzał i bełtów. Gród funkcjonujący na przełomie XIII i XIV w. został zniszczony wskutek gwałtownego pożaru. Niezwykle interesującym stało się odkrycie dokonane w jaskini położonej na obszarze grodziska, w której funkcjonowała pracownia fałszerza miedzianych solidów Jana Kazimierza.

Inne atrakcje w okolicy Dworku Jurajskiego

Smoleń – 6 km

Pilica – 12 km

Rabsztyn – 14 km

Ogrodzieniec – 20 km

Morsko – 24 km

Pieskowa Skała – 24 km

Ojców – 27 km

Korzkiew – 32 km

Mirów – 36 km

Bobolice – 38 km

Olsztyn – 60 km

Inne pobliskie miejsca i miasta

  • 7 km – Wolbrom
  • 10 km – Pustynia Błędowska – sprawdź →
  • 20 km – Olkusz
  • 24 km – Ojcowski Park Narodowy (Pieskowa Skała, Ojców)
  • 40 km – Kraków
  • 80 km – Częstochowa – Jasna Góra

Szlaki rowerowe

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd 190 km czerwony rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączący Kraków z Częstochową. Podobnie jak pieszy Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez większość warowni jurajskich zwanych Orlimi Gniazdami. Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Przebieg szlaku:

  • Szlak Rowerowy Południowa Pętla Kluczewska- 17,0 km (główna pętla + 3,7 km odnoga)
  • Północna Pętla Kluczewska 37,0 km
  • Łazy-Pustynia Błędowska 16,4 km
  • Żarnowiec – Udórz 9,0 km
  • Szlak Rowerowy Wokół Olkusza – 32,2 km
  • Szlak Rowerowy Wokół Pieskowej Skały – 22,0 km

Stoki narciarskie

Wyciąg Smoleń - 6 km

Wyciąg narciarski w Smoleniu posiada dwa wyciągi jeden dla początkujących drugi dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Opis:

  • 2 stoki o długości 420 i 280 metrów. Przy każdym nowy wyciąg orczykowy. Stoki są oświetlone, regularnie ratrakowane oraz naśnieżane
  • szkółka narciarska i snowboardowa
  • wypożyczalnia sprzętu
  • bar przy stoku
  • bezpłatny parking
Wyciąg Cisowa - 10 km

Wyciąg narciarski w Cisowej posiada dwie trasy jedną dla początkujących drugą dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Opis:

  • 2 trasy zjazdowe:
    • niebieska 700 m
    • czerwona 550 m
  • stok oświetlony
  • ratrakowany
  • sztucznie naśnieżany
  • wyciąg orczykowy
  • przepustowość 750 os./h
  • szkoła narciarska
  • wypożyczalnia sprzętu
  • serwis
  • bar
  • parking
  • toalety
  • GOPR
Wyciąg Jaroszowiec - 10 km

Wyciąg w Jaroszowcu czynny jest codziennie od godziny 14 do 19, w weekendy od 11 do 19. Dojazd jest raczej słabo oznakowany należy kierować się do kościoła w Jaroszowcu, tam zaparkować samochód, następnie wybrać się na krótki spacer ze sprzętem do zjeżdżania. Na miejscu działa tylko wyciąg, nie ma wypożyczalni ani bazy gastronomicznej.