Atrakcje - Dworek Jurajski noclegi jura Kolonie Zielone Szkoły Zimowiska

Idź do spisu treści

Menu główne

Atrakcje

        

       
Zapraszamy do Domaniewic miejscowości położonej w niezwykłej i mało jeszcze znanej krainie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w powiecie olkuskim. Domaniewice leżą na trasie turystycznej wiodącej Szlakiem Orlich Gniazd i Szlakiem Warowni Jurajskich. W pobliżu znajduje się Ojcowski Park Narodowy, Pustynia Błędowska oraz liczne jaskinie. Okolice zachęcają do  wspinaczek skałkowych i wycieczek rowerowych Jurajskim Szlakiem Rowerowym.

Polecamy piesze wędrówki malowniczym Szlakiem Jaskiniowców na trasie którego znajdują się jaskinie, groty, skałki wspinaczkowe, oraz punkty widokowe. Niepowtarzalny krajobraz starego lasu zachwyca o każdej porze roku i na długo pozostaje w pamięci.
Ośrodek w Domaniewicach  położony jest na terenie starego parku. Rosną tu wiekowe drzewa, mieszkają bażanty, pustułki i mnóstwo innych ptaków.  Gośćmi parku bywają sarny. Lasy obfitują w grzyby.


Ośrodek jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Jury i poznawania wielu atrakcji turystycznych regionu
. W najbliżej odległości znajdują się najważniejsze szlaki Jury.     


Szlak Orlich Gniazd 2 km to trasa turystyczna długości 169 km biegnąca z Krakowa do Częstochowy, jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje ruiny zamków Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów i Olsztyn.
Zamki usytuowane na szczytach wapiennych wzgórz powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370), jako część systemu obronnego szlaków handlowych z Krakowa do Wielkopolski.

 


    

Szlak Warowni Jurajskich 2km - szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na którego trasie leżą te XIV-wieczne strażnice obronne, których zasięgiem nie objął Szlak Orlich Gniazd. Oba szlaki kilkakrotnie się krzyżują. Szlak prowadzi przez ruiny strażnic (Suliszowice, Przewodziszowice, Łutowiec, Ryczów), zamków (Ostrężnik, Morsko, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała, Ojców), obok klasztoru w Grodzisku, przez Ojcowski Park Narodowy i rezerwaty (Ostrężnik, Góra Zborów, Smoleń).
      

 Szlak Jaskiniowców- Dolina Wodącej 1 km -
Leżący na pograniczu Strzegowej, Domaniewic i Smolenia.  Oznaczony kolorem zielonym szlak stanowi atrakcyjne uzupełnienie walorów widokowych i obiektów turystycznych dla przebiegających w pobliżu szlaków Orlich Gniazd (czerwonego) oraz Warowni Jurajskich (niebieskiego). Nowo oznaczony szlak rozpoczyna się przy przysiółku Podlesie. Zmotoryzowani turyści mogą pozostawić samochód na znajdującym się w pobliżu parkingu. Dziesięciokilometrowa trasa Szlaku Jaskiniowców zaprowadzi turystów w najpiękniejsze zakątki tego terenu i ukaże niezwykle malownicze pejzaże jurajskie.

Dziesięciokilometrowy szlak zaprowadzi turystów w najpiękniejsze i mało znane zakątki obszaru Doliny Wodącej. Turyści będą mogli z bliska obejrzeć Skały Zegarowe z jaskinią Zegar i Jasną, a z wierzochołka najwyższej ze skał (ok. 486 m.n.p.m.) podziwiać niezapomniane widoki. Równie piękne pejzaże wędrowcy napotkają wśród polnych duktów prowadzących do Kyciowej Skały oraz Jamy z jaskinią Jasną Strzegowską. Warto zatrzymać się przy tzw. żywym źródle (źródło Tarnówki), w którym do naszych czasów przetrwał wypławek alpejski.
Jaskinia Biśnik jest najstarszym stanowiskiem jaskiniowym neandertalczyka w Polsce. W niej archeolodzy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. Krzysztofa Cyrka natrafili na ślady bytności istot przed neandertalskich mogących pochodzić sprzed 500-400 tysiecy lat. Godne uwagi jest także Grodzisko Pańskie, na którym w XVII w. działa fałszywa mennica oraz jaskinia Jasna Strzegowska, gdzie odkryto ślady osady, w której wytwarzano na skale "przemysłową" siekierki kamienne. Wędrówka szlakiem zajmuje około czterech godzin.Atrakcje turystyczne szlaku jaskiniowców:
1. Skały Zegarowe
2. Jaskinia Zegar
3. Jaskinia Jasna
4. Kyciowa Skała
5. Jaskinia Jasna Strzegowska
6. Źródło Tarnówki
7. Skała Biśnik (Na Biśniku)
8. Skała Grodzisko PańskieOdległości w km od Dworku JurajskiegoOrle gniazda
Zamki


 • Bobolice                 38km

 • Mirów                    36 km

 • Pieskowa Skała    24km
 • Korzkiew                32 km
 • Ojców                    27 km
 • Rabsztyn               14 km
 • Bydlin                    4 km
 • Smoleń                  6 km
 • Pilica                     12 km
 • Ogrodzieniec       20 km
 • Morsko                  24 km
 • Olsztyn                   60 km

Inne miejsca

 • Ojcowski Park Narodowy

    (Pieskowa Skała, Ojców)      24 km

 • Kraków                                    40 km

 • Częstochowa  Jasna Góra     80km

 • Pustynia Błędowska              10 km

 • Olkusz                                      20 km

 • Wolbrom                                  7 kmWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego
Pogoda